pl
Email
kancelaria@ludwichowska.pl
Adres
Partyzantów 8/8 Gdańsk 80-254

Zjazd FBE w Nicei – 16-18 marca 2023 r.

W dniach 16-18 marca 2023 r. w Nicei odbył się zjazd izb prawniczych regionu Morza Śródziemnomorskiego zrzeszonych w ramach federacji europejskich izb prawniczych – The European Bars Federation / Fédération des Barreaux d’Europe (FBE). Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, jako nowy członek FBE, była reprezentowana w Nicei przez radczynię prawną Katarzynę Ludwichowską, która miała zaszczyć przedstawić Miasto Gdańsk i zaprosić zebranych gości na coroczny Kongres FBE, który odbędzie się w dniach 5-7 października 2023 r., właśnie w Gdańsku – w mieście wolności i solidarności.

Warto przypomnieć, że FBE jest organizacją prawniczą powołaną do życia w Barcelonie w 1992 r. Dzisiaj zrzesza dwieście izb prawniczych z całej Europy oraz reprezentuje około 1 mln prawników europejskich. Działalność FBE skupia się wokół promowania praworządności, niezawisłość wymiaru sprawiedliwości i prawa do rzetelnego procesu. FBE podejmuje się spraw dotyczących ochrony praw człowieka w Europie i na świecie.

Nicejski zjazd został poświęcony roli prawnika i dziennikarza w sprawach dotyczących oskarżeń lub osądów publicznych, o charakterze medialnym. Przedmiotem debat były takie zagadnienia jak:

  • rola takich spraw jak historyczna sprawa Dreyfusa czy obecnie ruchu „Me too” w uwalnianiu głosu ofiar;
  • przywileje dziennikarskie obowiązujące w śledztwie dziennikarskim;
  • granice śledztwa dziennikarskiego;
  • prawda mediów a prawda sali sądowej;
  • porównanie zasad etyki prawnika z zasadami etyki dziennikarza;
  • ryzyko zastąpienia wyroku sądowego, opinią publiczną;
  • czy koniecznym jest wprowadzanie dalszych regulacji prawnych dot. funkcjonowania mediów, w tym mediów społecznościowych w celu ochrony prywatności, prawa do obrony i do rzetelnego, uczciwego procesu, prawa do zapomnienia;
  • zadośćuczynienia i odszkodowania dla ofiar niesłusznych osądów/oskarżeń medialnych.

Katarzyna Ludwichowska – radczyni prawna

Skomentuj wpis